open book lot
Edukacja Polecane

Prokrastynacja a nauka języka, czyli o motywacji i efektywności

Prokrastynacja staje powoli epidemią XXI wieku. Chęć odłożenia czegoś na później i odwlekania, rodzi się w nas, gdy nie mamy humoru, źle śpimy lub po prostu obowiązek czy zadanie nas przerastają. Jeśli przełożyć to na naukę, również wtedy prokrastynacja ujawnia się w najmniej oczekiwanych momentach. Zabiera nam motywację i sprawia, że porzucamy swoje marzenia o poznaniu języka przez brak motywacji i strach przed trudniejszymi dziedzinami obcej mowy. O tym, jak raz na zawsze ją zwalczyć, przeczytasz w tym artykule.

Prokrastynacja – jak skutecznie zabija motywację?

Ten termin można przetłumaczyć jako ciągłe odkładanie na później i odwlekanie z podjęciem decyzji. Kiedy nie wiemy, jak się do czegoś zabrać lub z której strony zrozumieć zadanie, wtedy bardzo łatwo zaznać właśnie prokrastynacji. Motywacja drastycznie spada, a my wmawiamy sobie, że mamy czas na wykonanie czegoś i czekamy na deadline. Wtedy kumulują się wszystkie niezałatwione sprawy, jesteśmy zestresowanie, mniej efektywni i finalnie desperacko próbujemy przekładać zlecenia na kolejny termin. Tak samo dzieje się, kiedy prokrastynacja objawi się u nas w czasie nauki. Trudniejszy dział gramatyki? A może chęć skoczenia na wyższy poziom angielskiego? Wtedy zazwyczaj mówimy sobie, że w sumie to już znamy go na tyle, że nie ma sensu uczyć się dalej i kiedy wena nam wróci, to siądziemy do lekcji z powrotem. Nic bardziej mylnego! Prokrastynacja może się do nas przyczepić na stałe i utrudniać nam życie na każdej jego płaszczyźnie.

Jak pokonać prokrastynację i zmotywować się do nauki języka?

Przede wszystkim, musimy za wszelką cenę spróbować rozgryźć temat, który nas demotywuje do nauki. Szukajmy wiedzy w sieci lub zapiszmy się na kurs języka angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/. Poczucie, że zapłaciliśmy za naukę, jest jednym z największych wrogów zarówno prokrastynacji jak i demotywacji. Kolejny krok, to rozbicie zadania na części pierwsze. Po raz kolejny sprawdzi się metoda małych kroków. Następnie rozplanujmy naukę na kilka dni lub tygodni. Przerabianie materiału po 15-20 minut dziennie, sprawdzi się lepiej niż poświęcanie na nią całego dnia w tygodniu. Później warto wyznaczyć sobie nagrodę, która skutecznie będzie nas motywować do codziennej nauki języka. Takie podejście do pokonania prokrastynacji sprawi, że poradzimy sobie z trudnościami na każdej płaszczyźnie życia.