person wearing helmet while holding motorcycle
Finanse Motoryzacja Polecane Porady Rozrywka

Kompletny strój na motocykl – z czego powinien się składać?

Strój na motocykl nie jest wyłącznie kwestią estetyki czy indywidualnego stylu i chęci jego manifestowania. To drugorzędne sprawy, ponieważ ma on przede wszystkim chronić motocyklistę przed konsekwencjami upadku. Eksperci podkreślają też, że strój motocyklowy powinien pomagać w kształtowaniu pozytywnych nawyków kierowcy, które mają przełożenie na względy bezpieczeństwa jazdy jednośladem.

Obowiązkowy kask

Przepisy kodeksu drogowego nakładają na motocyklistów obowiązek używania kasków podczas jazdy jednośladem. Za złamanie tego przepisu grozi mandat i punkty karne. Również i pasażer powinien zastosować się do tego obowiązku, a jego niedopełnienie grozi nałożeniem na niego mandatu karnego.

Kask powinien spełniać normy CE, czyli wytyczne dyrektyw dotyczących zagadnień bezpieczeństwa użytkowania. Producent, który oznacza sprzedawane kaski znakiem CE, deklaruje, że produkty te spełniają wszystkie wymagania wynikające z przepisów, które się do nich odnoszą. Ochrona głowy przed urazami, o jakie nietrudno przy jeździe motocyklem, to elementarna kwestia bezpieczeństwa.

Kurtka i spodnie na motocykl

Strój motocyklisty powinien obejmować odpowiednią kurtkę i spodnie na motor, wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów. Powinny one mieć membrany czy ocieplenia, które są niezbędne podczas jazdy motocyklem dla zachowania komfortu jazdy. Istnieje wiele marek specjalizujących się w produkcji takich strojów jak odzież motocyklowa. Warszawa jest miastem, w którym znajdziemy specjalistyczne sklepy oferujące odzież na motocykl, w których można kupić kurtki czy spodnie takich marek jak Ozone, Rebelhorn, RST czy Held. Do kurtki i spodni na motocykl warto też dokupić protektor na plecy, ponieważ wiele kurtek, zwłaszcza z niższej półki cenowej, ma zamiast protektora zwykłą piankę na plecach.

Buty i rękawice

Kolejnymi obowiązkowymi elementami stroju motocyklisty są buty i rękawice. Nie powinno się jeździć na motocyklu w adidasach czy nawet w butach outdoorowych. Takie obuwie może spowodować poważne kontuzje – nie ma ono protektorów, przez co nawet niegroźny z pozoru upadek sprawić może, że stopa kierowcy nie będzie w odpowiedni sposób chroniona. To prosta droga do uszkodzenia kończyny.

Najlepiej wybierać więc wodoodporne, wzmocnione buty na motocykl z protektorem. Do tego trzeba też zadbać o swoje dłonie. Kupując rękawice na motor, wybierajmy te z protektorami. Wzmocnione, ochronne elementy w rękawicach powinny znaleźć się przynajmniej na kostkach i wewnętrznej stronie dłoni. Zabezpieczenia te potrzebne są, aby podczas upadku zapewnić dłoni poślizg i zmniejszyć ryzyko złamania kości.