white printer paper
Finanse Polecane

Jakie są założenia finansowe planowanej działalności gospodarczej i dlaczego te informacje są istotne?

Ubiegając się o pożyczkę na swoją działalność musimy pamiętać o warunkach, jakie musi spełniać nasza firma. Ta forma dofinansowania jest wprawdzie dużo prostsza i szybsza w stosowaniu niż tradycyjny kredyt, wiąże się jednak z określonymi wymogami, bez których wsparcie będzie niemożliwe. Poza kwestiami takimi jak dostarczenie odpowiednich dokumentów i potwierdzenia m.in. braku zadłużenia w innym banku lub obecności w rejestrze długów szczególnie istotny okazuje się… cel, na który chcemy przeznaczyć uzyskane pieniądze. Pożyczki nie możemy przeznaczyć na co się nam podoba, tylko założenia mieszczące się w ramach określonych przez pożyczkodawcę mogą w znacznym stopniu przybliżyć nas do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Pożyczki coraz popularniejsze

Dodatkowy zastrzyk gotówki może okazać się nagle konieczny niemal w każdej firmie. Brak pieniędzy lub możliwości dofinansowania to problem, z którym boryka się wielu przedsiębiorców, jest jednak wyjście cieszące się sporą popularnością – coraz więcej osób decyduje się na pożyczkę, a nie np. na kredyt w banku. Wybierając zaufaną firmę możemy liczyć na dużo mniej skomplikowany i szybszy proces uzyskania wsparcia. – W Polsce powstaje coraz więcej mikroprzedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających do 10 osób. Bez względu na rozmiar, zasięg działania oraz branżę dla osiągnięcia sukcesu konieczny jest jednak ciągły rozwój; firma, która stoi w miejscu zostaje szybko wyprzedzona przez liczną konkurencję, a wiadomo, co to oznacza w praktyce. Inwestycja w działalność wiąże się oczywiście z kosztami, które czasami przerastają przedsiębiorcę. Pożyczka jest idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na profesjonalnej i szybkiej pomocy. – stwierdza specjalista TISE, grupy banku Credit Cooperatif specjalizującej się w pożyczkach m.in. dla mikroprzedsiębiorstw w województwie łódzkim. – Warto jednak wiedzieć, że z taką pożyczką wiążą się pewne ograniczenia, szczególnie ważny jest cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze.

Na jaki cel nie dostaniemy pożyczki?

W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że wsparcia nie uzyskamy, jeżeli będziemy chcieli je przeznaczyć na spłatę jakichkolwiek zobowiązań lub zaległości publiczno-prawnych. Przy tej okazji warto wspomnieć, że czasem jednym z warunków uzyskania kredytu lub pożyczki jest brak naszego nazwiska w jakimkolwiek rejestrze długów. Nie uzyskamy wsparcia, jeżeli celem jest zakup, który nie dotyczy inwestycji w firmę bezpośrednio, co zależy głównie od specyfiki prowadzonej działalności np. właściciel restauracji bez problemu może za uzyskane pieniądze zakupić nowoczesny piec lub przeprowadzić remont lokalu, trudno mu będzie jednak dostać pożyczkę na najlepszej jakości sprzęt fotograficzny lub piękny samochód.

Dofinansowanie możliwe, kiedy…

Pożyczkę otrzymamy, jeśli będziemy się o nią ubiegać z założeniem wykorzystania jej w celu bezpośrednio związanym z naszym przedsiębiorstwem. Oznacza to finansowanie inwestycji, które polegają na zakupie, budowie lub modernizacji obiektów produkcyjnych, usługowych lub handlowych oraz zakup nowych lub używanych maszyn albo środków transportu związanych z celem przedsięwzięcia. Niektóre firmy oferują pożyczki „pod kontrakt”, wtedy, kiedy nie możemy zrealizować intratnej umowy ze sprawdzonym kontrahentem, ponieważ nie dysponujemy odpowiednimi środkami lub brakuje nam pieniędzy na wdrożenie w życie ciekawego projektu. Doskonałym celem dla starania się o pożyczkę mogą być awarie i usterki wszelkiego rodzaju, duże zamówienia wymagające szybkiej realizacji, zatrudnienie przy tej okazji dodatkowych pracowników lub używanym w celach transportowych pojazdów.