man refilling motor oil on car engine bay
Finanse Motoryzacja Polecane Porady Technologia

Cechy dobrego serwisu samochodowego

Znalezienie dobrego serwisu samochodowego oszczędzi Ci wielu nerwów, pieniędzy i czasu. Tego ostatniego warto poświęcić nieco więcej na znalezienie warsztatu, któremu powierzysz swoje auto bez żadnych obaw. Czym charakteryzuje się dobry warsztat samochodowy i jak go znaleźć? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zostawieniem samochodu do naprawy.

Najczęściej popełniane grzechy serwisów samochodowych

Na rynku działa ogromna liczba serwisów samochodowych, ale duża część z nich ma na sumieniu drobne grzeszki i poważne przewinienia względem klientów. Niektóre z nich mogą wpływać na bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Do najczęstszych niedociągnięć i nadużyć zaliczają się:

  1. Niedotrzymywane terminów. „Części nie dotarły”, „Pojawił się kolejny problem” – to tylko kilka przykładów wymówek, które usłyszysz od mechanika przeciągającego naprawę Twojego auta. Byłoby to do wybaczenia, gdyby nie kolejny grzech, czyli…
  2. Zerowy kontakt z klientem. Oddajesz samochód do naprawy i… nie wiesz nic. Nie dostajesz informacji o tym, co się stało, ile będzie kosztowała naprawa i na jakich częściach będzie przeprowadzona. Jeśli nie wydzwaniasz po kilka razy, tego wszystkiego dowiesz się dopiero w momencie płacenia za usługę. Cena może się dla Ciebie okazać bolesnym zaskoczeniem.
  3. Samowolne naprawy bez uzgodnień z klientem. Niektórzy mechanicy zdają się wyłącznie na siebie w doborze części samochodowych. Chciałeś oryginalne, a dostajesz zamienniki. Chciałeś zamienniki, ale dostałeś oryginalne. Niekiedy też naprawiają usterkę wykrytą dopiero w trakcie serwisowania, przez co koszty rosną, a czas się wydłuża i znów – dowiadujesz się po fakcie. Płacisz i odjeżdżasz, bo ważniejsze jest dla Ciebie to, żeby móc korzystać z auta.

To tylko kilka grzechów z długiej listy. Jeśli będziesz miał pecha i nie dość dobrze sprawdzisz opinie o serwisie, może się okazać, że otrzymasz stare części, że mechanik spowoduje nową usterkę, która ujawni się za jakiś czas i będziesz musiał wydać u niego kolejne pieniądze, albo że – tak, to się zdarza – pracownicy warsztatu będą swawolnie korzystać z Twojego samochodu do prywatnych celów.

Dobry serwis samochodowy, czyli jaki?

Na szczęście nie brakuje warsztatów samochodowych, które szanują klientów, ich czas i pieniądze, a do swojej pracy podchodzą z pełnym zaangażowaniem. O to, jak powinien wyglądać dobry serwis, zapytaliśmy w Golemo:

„Za podstawę – poza doskonałym przygotowaniem naszych mechaników – uważamy ścisłą współpracę z klientem. Oddając samochód do naprawy, powierza on nam swoje bezpieczeństwo. Dbamy więc o to, aby otrzymał pełną informację o stanie technicznym pojazdu”.

W dobrym warsztacie samochód przejdzie diagnostykę i na tej podstawie ocenione zostaną czas naprawy i koszty, nie musisz więc obawiać się zaskoczenia. Wszelkie decyzje co do użytych części i zakresu naprawy będą z Tobą konsultowane, masz więc realny wpływ na to, czym jeździsz. Nie trzeba chyba wspominać, że na jakość warsztatu wpływa też jego wyposażenie. Nowoczesna aparatura diagnostyczna, elektronarzędzia przyspieszające prace, części dostępne na miejscu – to wszystko świadczy dobrze o serwisie.